Tavhid

Gönderen Konu: Avukatlık yapmak  (Okunma sayısı 1602 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Tevhid Ehli

• Administrator
  • Hero Member
  • Değerlendirme Puanı: +49/-0
Avukatlık yapmak
« : 04.01.2017, 22:25 »
Alıntı
Avukatlık yapan kişinin küfr işlemeden mesleği icra etmesi mümkün müdür? Avukatlık faaliyeti olarak nitelenebilecek işlerin bir kısmının mübah olması mümkün müdür? Avukatın "tağuta muhakeme olmak" veya "tağut kanunuyla hükmetmek" kapsamında olmayan işlemde bulunması söz konusu olabilir mi? Örneğin, tağut önünde vekalet etmek yerine, tağut önünde ileri sürülmek üzere dilekçe yazması ve bundan para kazanmasının hükmü nedir? (Bu tip belgelerin üzerinde hiçbir şekilde avukatın isminin yer almadığını da belirtelim). Allah razı olsun.

Bismillahirrahmanirrahim. İngilizcede lawyer (kanun adamı) olarak isimlendirilen Avukat kelimesinin ve avukatlık mesleğinin ihtiva ettiği anlam bellidir. Bugün istediğiniz sözlük, ansiklopedi, kanun vs bakın şu tanımı göreceksiniz: "Hak ve yasa işlerinde isteyenlere yol göstermeyi, mahkemelerde, devlet dairelerinde başkalarının hakkını aramayı, korumayı meslek edinen ve bunun için yasanın gerektirdiği şartları taşıyan kimse" Bu tanım Türk Dil Kurumu sözlüğünden alınmıştır. Avukatlığın kanunlarla bağlantısı zaten malum bir şeydir. Kanun önünde hak aramak için yardımcı olmak ise insanların tağuta muhakemesi için aracılıktır. Avukatın yaptığı alelade bir aracılık dahi değildir. Avukat bilakis bunu tağuttan aldığı yetkiyle, tağuti yargının bir parçası olarak yapar. Bu mesleğin küfür olduğu hatta bir nevi insanları beşeri kanunların gereğini yapmaya teşvik eden bir tağut statüsünde olduğu ortadadır. Küfür olan bir işi bir kimse fiilen yapmasa dahi o ismi, ünvanı taşımaya devam ederek kendi nefsine küfrü nisbet etmesi de küfürdür. Bu tıpkı bir papaz İslamı kabul etse fakat kilisede ayin yönetmeden papaz ünvanıyla sadece hayır işleriyle ilgilense bu caiz midir, sorusuyla aynı minvaldedir. Bir kimsenin ben yahudiyim, ben hristiyanım, ben demokratım demesi nasıl küfürse ben papazım veya avukatım demesi veya bu ünvanları fiilen kullanmaya devam etmesi de aynı hükümdedir. Küfre rızanın küfür olduğuna delalet eden bütün deliller aynı zamanda bu meselenin delilidir. İslamı kabul eden bir kimseye düşen tağuttan ve şirkten zahiren de batınen de teberri etmek ve onların dininden uzaklaşmaktır. Kısacası avukatlık mesleği hiç bir şekilde caiz olmaz. Vesselam.