Tavhid

Gönderen Konu: BİZE TAVSİYE EDECEĞİNİZ BİR ALİM VAR MI?  (Okunma sayısı 1492 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Tevhid Ehli

• Administrator
  • Hero Member
  • Değerlendirme Puanı: +49/-0
Alıntı
Günümüzde hayatta olan, fetvalarına güvendiğiniz, varsa kitaplarını okuduğunuz ve bu bağlamda Müslüman hükmü verdiğiniz bir Alim var mıdır ?

Bu soruyu sormamdaki amaç şudur ; Günümüzde hayatta ya da ölmüş olan ve insanlar tarafından kendilerine Alim (!) ünvanı verilen zatlar çok. Bu zatlar kendi tevhidi söylemlerinin içersine yine kendi batıl, küfür akidelerini katarak kendileri saptığı gibi kendilerine tabi olanları da saptırıyor. Düşünün şuan muvahhid olduğunu idda eden bir çok kişinin akıl hocası Makdisi'dir ve Makdisi'nin nasıl bir saptırıcı Bel'am olduğunu dinin aslından bazı meseleleri bilen bir çocuk bile anlayabilir. Etrafta Makdisi'nin aşağı yukarı benzer akidesini  taşıyan bir sürü saptırıcı zat var. Ben elimden geldiği kadar bunlardan sakınıyorum ve saknıdırıyorum fakat sıkıntım şu dur ki "güncel meseleler" hakkında danışabileceğim, fetvalarına güvenebileceğim hatta oturup yanında ilim öğreneceğim kimseyi bilmiyorum, tanımıyorum. Bu yüzden bu soruyu sorma gereği duydum. Bu böyle bir Alim olduğunu bilmiyor olmam, mevcut sözde Alimleri de Bel'am olarak görmem benim tekfirci olduğumdan değil insanların çoğunun kafir ve saptırıcı olduğundan dolayıdır. Elbette ki akıl sahibi olanlar böyle düşündüğüm için bana hak verecektir.

Bismillahirrahmanirrahim,

Bizim bildiğimiz müçtehid bir alim yoktur. Elbette ki bizim bilmememiz bunun var olmadığı manasına gelmez, zira kıyamete kadar hak bir taifenin var olacağını Allah Rasulu (sallallahu aleyhi ve sellem) haber vermektedir. Bu taifeyle karşılaşana kadar bizim yapacağımız şey toprağın altında olan rabbani ulemanın eserlerini okumak ve kendi yorumumuzu katmadan onların ilmini insanlara nakletmektir.

Allah Rasulu (sallallahu aleyhi ve sellem) sahih hadiste alimlerin canının alınacağını ve bundan sonra insanların cahilleri lider edinerek sapacağını haber vermektedir. Günümüzde bu durum yaşanmaktadır. Akideleri bir yana ilmi donanım açısından da yetersiz olan yarım hoca vasfındaki kişiler insanların başına geçmişler ve insanlar da bunları alim zannederek tabi olmaktadırlar. Halbuki birkaç tane kitap okumuş olan bir kaç ayet ve hadisi de ezberden okuyan herkes alim demek değildir. Ancak yaşadığımız dönemde insanlar sizin aliminiz kim deyince bunu kasdetmektedirler; yani sizin aranızda biraz fazla kitap okumuş ağzı laf yapan kim var manasında bunu söylemektedirler. Halbuki okur yazar münevver olmak alim olmak manasına gelmez. Alim demek Kitap ve Sünnetin ilmine selefin fehmi ışığında vakıf olan müçtehid demektir. Hakiki alimin kim olduğunu öğrenmek istiyorsanız geçmişteki rabbani alimlerin hayatlarını inceleyin ve bir de günümüzdeki alim taslaklarıyla mukayese edin anlarsınız. Çağımızda böyle çok alim (!) piyasaya çıkmaktadır ve belli bir müddet kitleleri etrafına topladıktan sonra artık faaliyetlerinin semeresini devşirmeye başlayıp kendi cemaatini, medresesini tesis etmeye başlayınca ve elbette ki bu iş için de tabilerinden birtakım fedakarlıklar taleb edince yavaş yavaş homurdanmalar başlamaktadır. Hele bir de avamın işine gelmeyen fetvalar verirse işte o zaman o büyük alim (!) insanların gözünde birden cahil oluvermekte ve kullanacakları yeni bir alim (!) için arayışa girmektedirler. Günümüzün kapitalist tüketim toplumunda bu manada alim tüketimi de had safhaya ulaşmıştır. Gerçek rabbani alimleri bundan tenzih ederiz, zaten hakiki bir peygamber varisi olan alimler asla cahillere tabi olmaz ve onların sevgisini veya nefretini  kazanmayı umursamaz. O kimse ilmi kendisi gibi rabbani ulemanın önünde diz çökerek icazet usuluyle öğrenmiştir  ve gerekleriyle de amel etmiştir. Rabbimiz bize bu şekildeki rabbanilerle tanışmayı ihsan etsin. Amin. Velhamdulillahi Rabbil Alemin.

Çevrimiçi İbn Teymiyye

• Administrator
  • Hero Member
  • Değerlendirme Puanı: +12/-0
Ynt: BİZE TAVSİYE EDECEĞİNİZ BİR ALİM VAR MI?
« Yanıtla #1 : 30.01.2019, 15:47 »
.
“Düşmanlarım bana ne yapabilir? Hapsedilmem halvet, sürgün edilmem hicret, öldürülmem şehadettir." Şeyhul İslam İbn Teymiyye (rahimehullah)