Tavhid

Gönderen Konu: Üniversite Okumanın Hükmü Nedir ?  (Okunma sayısı 2423 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Tevhid Ehli

• Administrator
  • Hero Member
  • Değerlendirme Puanı: +49/-0
Üniversite Okumanın Hükmü Nedir ?
« : 15.01.2017, 23:45 »
Alıntı
Bismillahirrahmanirrahim.

Sitenizi bayadır takip ediyorum ve Akidevi konularda sizleri kendime yakın bulduğumu söylemek istiyorum. Soruma gelirsek ;

Üniversite okumanın ve bu okullarda öğrenci olmanın size göre hükmü nedir ? Üniversite altı okullarda okumanın ve bu okullara çocukları gönderenlerin hükmü konusundaki görüşünüz biliyorum ve bende askerlik mevzusu ile birlikte okul konusunda da sizlerle aynı görüşü benimsiyorum ama Üniversite hakkındaki görüşünüzü sitede arama yapmama rağmen bulamadım.

Bismillahirrahmanirrahim,

İslamda "üniversite" diye bir kavram yoktur. Dolayısıyla buna dayalı bir akide de olmaz yani üniversite hakkında ayrı bir akide, lise hakkında ayrı bir akide vs. sözkonusu değildir. Bir müesseseye dahil olanların tekfiri gibi hükümler sözkonusu kurumda var olan illetlere bağlıdır. Yoksa üniversite vb hakkında nass olmayan bir meselede sırf o kurumun üniversite adını taşımasından dolayı küfürdür veya değildir şeklinde bir hüküm verilemez. Üniversite netice itibariyle tağuta ait bir kurumdur ve de içinde bir çok münkerlerin olduğu bir müessesedir. Müslüman bir kimsenin de tağutun üniversitesiyle veya başka herhangi bir eğitim kurumuyla işi olmaz. Bu söylediğimiz genel ifadelerdir, ancak üniversiteye gidenlerin tekfirine gelince; bu sözkonusu kişilerin yaptığı amellere bağlıdır. Sokakta yürürken dahi imanı muhafazanın zorlaştığı günümüzde bir de üniversite gibi tağutun eğitim kurumu olan bir mekanda bir insanın imanını muhafazasının ne kadar zor olduğu hikmet ehli açısından açıktır. Ancak malum olduğu üzere İslamda iman küfür hükümleri ihtimaller varsayımlar üzerine bina edilmez. Bizler genel anlamda tağutun eğitim kurumlarında bulunan herkesten beriyiz ancak bu kimsenin küfre girmesi küfür meclislerinde ses çıkarmadan oturmak; söz, yazı ve fiil yoluyla küfrü tasdik manasına gelen hareketlerde bulunmak vs açık küfür fiillerinin tesbiti durumunda sözkonusu olur. En başta işaret ettiğimiz gibi bu tarz hakkında açık bir nass bulunmayan güncel meselelerde hüküm verirken isimlere değil sözkonusu meselenin taşıdığı illetlere bakılır. Artık insanların isimler hakkında tartışmayı bırakarak Kitap ve Sünnetin beyan ettiği küfür illetleri üzerinde fıkhetmesi ve bu alanda yoğunlaşması gerekir. İmanın ve küfrün aslını öğrenen birisi elinde bir usul olduğundan dolayı bu usulu karşısına çıkan her meselede tatbik edebilecektir. Vallahu a'lem.