Tavhid

Gönderen Konu: Sadaka Verilecek Kimse Kalmadan Sadaka Verilmesi Hakkında Bir Hutbe  (Okunma sayısı 1201 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Leys b. Sad

• Ziyaretçi
عن حَارِثَة بْنَ وَهْبٍ، قَالَ: سَمِعْتُ النَّبِيَّ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ يَقُولُ: " تَصَدَّقُوا، فَإِنَّهُ يَأْتِي عَلَيْكُمْ زَمَانٌ يَمْشِي الرَّجُلُ بِصَدَقَتِهِ، فَلاَ يَجِدُ مَنْ يَقْبَلُهَا، يَقُولُ الرَّجُلُ: لَوْ جِئْتَ بِهَا بِالأَمْسِ لَقَبِلْتُهَا، فَأَمَّا اليَوْمَ، فَلاَ حَاجَةَ لِي بِهَا

Harise bin Vehb (radiyallahu anh)’in rivayet ettiğine göre, o şöyle demiştir: Rasullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurduğunu işittim:

"Sadaka veriniz. Çünkü size öyle bir zaman gelir ki, kişi o sırada sadakasıyla yürür de onu kabul edecek bir kimse bulamaz. (Sadaka verilmek istenilen) her kişi: Bu sadakayı dün getirseydin, muhakkak ben onu kabul ederdim. Fakat bu gün benim için bu sadakaya ihtiyâç yoktur, der " (Buharî, Zekat: (1411), Fiten: 24, Zekât: 9) 

عَنْ عديِّ بْنِ حَاتِمٍ رَضِيَ اللهُ عَنْهُ قَالَ سمعت رسول الله صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ انه يقول  «مَنِ اسْتَطَاعَ مِنْكُمْ أَنْ يَسْتَتِرَ مِنَ النَّارِ وَلَوْ بِشِقِّ تَمْرَةٍ، فَلْيَفْعَلْ»

Adiyy b. Hâtim'den rivayet edildiğine göre o şöyle demiştir: Ben, Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle derken işittim.

«Sizden her kim cehennemden velev yarım hurma tanesiyle korunabilecekse hemen bunu yapsın.» (Muslim 1016)

«وَأَنْفِقُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ وَلَا تُلْقُوا بِأَيْدِيكُمْ إِلَى التَّهْلُكَةِ وَأَحْسِنُوا إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُحْسِنِينَ»

«Allah yolunda infak edin ve kendinizi kendi ellerinizle tehlikeye atmayın. İyilik edin. Şüphesiz Allah, iyilik edenleri sever. (Bakara; 195) »

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا أَنْفِقُوا مِمَّا رَزَقْنَاكُمْ مِنْ قَبْلِ أَنْ يَأْتِيَ يَوْمٌ لَا بَيْعٌ فِيهِ وَلَا خُلَّةٌ وَلَا شَفَاعَةٌ وَالْكَافِرُونَ هُمُ الظَّالِمُونَ

Ey iman edenler, hiçbir alış-verişin, hiçbir dostluğun ve hiçbir şefaatin olmadığı gün gelmezden evvel, size rızık olarak verdiklerimizden infak edin.Kafirler zulmedenlerin ta kendileridir. (Bakara; 254)

عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ، أَنَّ رَسُولَ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ، قَالَ: " إِذَا مَاتَ الْإِنْسَانُ انْقَطَعَ عَنْهُ عَمَلُهُ إِلَّا مِنْ ثَلَاثَةٍ: إِلَّا مِنْ صَدَقَةٍ جَارِيَةٍ، أَوْ عِلْمٍ يُنْتَفَعُ بِهِ، أَوْ وَلَدٍ صَالِحٍ يَدْعُو لَهُ

Ebu Hureyre (radiyallahu anh)’dan nakledildiğine göre Rasulullah (sallallahu aleyhi ve  selllem) şöyle buyurdu: “İnsan öldüğü zaman ameli kesilir. Ancak şu üç şey hariç: Sadaka’i cariye, kendisinden faydalanılan bir ilim ve ona dua eden salih bir evlat.” (Müslim 1631)