Tavhid

Gönderen Konu: TAGUT'LARDAN TALEPTE BULUNMAK!  (Okunma sayısı 1094 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Muhavvid27

• Newbie
  • *
  • Değerlendirme Puanı: +0/-0
TAGUT'LARDAN TALEPTE BULUNMAK!
« : 08 Temmuz 2018, 22:28 »
Selamun aleykum we rahmetullah   Bismillahirahmanirahim
Benim sorunum şu şekilde ilim ehli abilerimiz inşeallah cevaplar ben şahsi arabam ile trafik kazası yaptım  karşı taraf %100 haksız çıktı ambulans ile hastaneye gittik bana polisler orda sordular şikayetcimisin diye ben hayır şikayetci degilim dedim yanlız 50 bin tl gibi bi araçta masraf var ben bu parayı karşı taraftan önce şahıstan talep ettim yanaşmadı bana hakaret etti benimde bu masrafı karşılayacak maddi imkanım yok ben tagutlardan bu paranın talebi için yardım istesem sadece paranın talebi için küfüre girermiyim girersem dahi buna dair deliller nelerdir.
Vesselamun aleykum 

Çevrimiçi İbn Teymiyye

• Administrator
  • Hero Member
  • Değerlendirme Puanı: +12/-0
Ynt: TAGUT'LARDAN TALEPTE BULUNMAK!
« Yanıtla #1 : 09 Temmuz 2018, 02:52 »
Bismillah. Vealeykum. Her şeyden önce atılan başlıkla soruya konu olan amel gizlenmiş. Tağutun hangi kurumundan ne şekilde talepte bulunduğunuzu belirtmemişsiniz. Trafik kazalarında bildiğimiz kadarı ile taraflar kendi aralarında kaza raporu düzenler ve sigorta şirketlerinden zararlarının karşılanmasını talep ederler bu caiz değildir. Siz ise yapmış olduğunuz trafik kazasının kolluk kuvvetlerine intikal ettiğinden üstü kapalı bahsediyorsunuz. Şayet zararınızı ancak mahkeme yolu ile alacağınızı öğrenmişseniz bunun şirk olduğu gayet açıktır. Şirk olan bir amelin neyini bize soruyorsunuz? Tağutlardan yardımdan bahsediyorsunuz ama bu yardımı ne şekilde alacağınızdan niye bahsetmiyorsunuz. Sorunun en can alıcı yerini gizliyorsunuz.! Resmi işlemlerde ihtilafların giderilmesi hangi yolla oluyor? Tağuta dava açarak olmuyormu? Siz önce bu yardım dediğiniz şeyi nasıl talep edeceğinizi dürüstçe bir yazın gerçekler ortaya çıkacaktır bizde ona göre net hükmü yazarız inşaAllah. 50 bin tl zarardan bahsediyorsunuz o halde tağut size acıyıp mübah bir şekilde hiç bir resmi işlem yapmadan kasasından çıkarıp babanın oğula para vermesi gibi size paramı verecek? Niye böyle çok açık meseleleri karartıyorsunuz amacınız nedir? Yada zararınızı ne kadar şişirirseniz ve kendinizi acındırırsanız ikinci bir ilah edinmek caizmi olacak haşa! Bu tarz batıl fetvalar Allah'ın izni ile bizden sadır olmaz ancak Murat gezenler ve Ebu hanzala gibi tevhidin ve şirkin hakikatini bilmeyen kimselerden sadır olur. Darulküfür diyarları müslümanlar için hiç bir emniyetin olmadığı diyarlardır herkes aklını başına alsın. Malınız bazen trafik kazasında bazen devlet el koyarak elinizden çıkabilir. Canını almıyorlar daha ne istiyorsun. Malımız elimizden gidiyor diye şirk ve küfür gibi ameller mübahmı olacak.! Tevhide dair eserleri okur gerekli ilimleri tahsil etmekten yüz çevirmeyi bırakırsanız bu tarz soruları kimseye sormaya gerek görmezsiniz artık. Ama ilim tahsilinden yüz çevirirseniz abi kaza geçirdim ben ikinci bir ilah edinsem müşrik olurmuyum diye onu bile sorarsınız. Böyle bir soruyuda muvahhid bir kimse değil ancak müşrik sorar. Tağuttan hüküm istemenin şirk olup olmadığının delilinimi soruyorsunuz? delili kelimeyi tevhid'tir nasıl delil olduğunu çözebilecekmisiniz?
“Düşmanlarım bana ne yapabilir? Hapsedilmem halvet, sürgün edilmem hicret, öldürülmem şehadettir." Şeyhul İslam İbn Teymiyye (rahimehullah)

Çevrimiçi Idris

• Newbie
  • *
« Yanıtla #2 : 10 Temmuz 2018, 15:24 »
Diyorsunuz ki :  Trafik kazalarında bildiğimiz kadarı ile taraflar kendi aralarında kaza raporu düzenler ve sigorta şirketlerinden zararlarının karşılanmasını talep ederler bu caiz değildir.  Caiz olmayışı nın sebebi nedir???

Çevrimiçi İbn Teymiyye

• Administrator
  • Hero Member
  • Değerlendirme Puanı: +12/-0
« Yanıtla #3 : 11 Temmuz 2018, 02:50 »
Diyorsunuz ki :  Trafik kazalarında bildiğimiz kadarı ile taraflar kendi aralarında kaza raporu düzenler ve sigorta şirketlerinden zararlarının karşılanmasını talep ederler bu caiz değildir.  Caiz olmayışı nın sebebi nedir???

Bismillah. Şu adresten sorunuzun cevabını bulabilirsiniz. http://tavhid.org/tr/forum/index.php?topic=229.msg579#msg579 anlaşılmayan bir yer olursa tekrar sorunuzu yenilersiniz.

Alıntı yapılan: Tevhid Ehli
Bismillahirrahmanirrahim. Konusu ne olursa olsun ister araba, ister sağlık isterse başka bir şey sigorta sistemiyle çalışmak caiz değildir. Sigorta sisteminden kasdımız prim ödeyerek karşılığında sağlık hizmeti, arabadaki hasarın karşılanması vb bir hizmetten faydalanmaktır. Bilindiği üzere bu sistemde kişi bir müddet sigorta primi yatırıyor veyahut da maaşından kesiliyor; ondan sonra da ihtiyaç olduğunda belli hizmetlerden ücretsiz yararlanıyor. Öncelikle İslamda böyle bir akit yoktur ve ta ki Avrupalılar tarafından icad edilene kadar da böyle bir akit İslam aleminde mevcut değildi. Kaldı ki İslamdaki akitler karşılıklı fayda esasına dayanmaktadır yani siz bir bedel ödersiniz ve karşılığında sınırları belli bir hizmet alırsınız. Örneğin kira akdi veya alım satım akdinde olduğu gibi. Sigortada ise müşteri meçhul bir hizmet karşılığında para ödemektedir. Bazen ödediği paradan kat kat fazla hizmet alırken, bazen daha az hizmet alır bazen de hiç yararlanmaz ve ödediği para tamamen sigorta şirketinin cebine gider. İslamda ise böyle konusu belli olmayan bir akit sözkonusu olmaz. Bunda ayrıca kumar ve faize benzerlik de bulunmaktadır. Bu gibi sebeblerden dolayı geçtiğimiz asırlarda sigorta konusu gündeme geldiğinde Hanefilerden İbn Abidin gibi müteahhirundan bazı kimseler bunun haram olduğunu beyan etmişlerdir. Muasır ilim ehli olarak vasfedilen çoğu kimsenin de kanaati sigortanın batıl ve haram bir akid olduğu yönündedir.
“Düşmanlarım bana ne yapabilir? Hapsedilmem halvet, sürgün edilmem hicret, öldürülmem şehadettir." Şeyhul İslam İbn Teymiyye (rahimehullah)

Çevrimiçi Idris

• Newbie
  • *
« Yanıtla #4 : 15 Temmuz 2018, 02:19 »
Öncellikle gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederim. Ne güzel söylemişsiniz : Darulküfür diyarları müslümanlar için hiç bir emniyetin olmadığı diyarlardır...Evet Tevhid inancı üzere olan bir kişi bunu ilmi ve yakın olmak la bilir.   Dolayısıyla bırakın tağutun mahkemesinden yardim talep etmeyi, tağutun mahkemesine gidememenin üzüntüsünü yaşamak dahi reddin gerçekleşmediğini gösterir. Sigorta hakkında daha geniş bir açıklama yapılırsa faydalı olacağını düşünüyorum inşeAllah.  Arabanın bir zorunluluk olduğunu düşünmüyorum. Ancak  herkes ticaret le uğraşma imkanı bulamıyor. Iş yerlerinde zorunlu sigorta yapıyorlar. Oralarda sigorta yapıldığı için çalışmamalarını mi öneriyorsunuz? Lütfen delilleri ile açıklama yaparsanız bizde inşaAllah doğru bildiğimiz yanlışlardan dönelim.

Çevrimiçi Muvahid27

• Newbie
  • *
« Yanıtla #5 : 08 Kasım 2018, 22:37 »
Abiler ben Muvahhid27 Soruyu soran kişiyim: ben yazılan cevapları en ince ayrıntısına kadar tekrar tekrar okudum. Allah Subhaneu ve Teala  Sizlere  merhamet etsin gerek sorulara cevaplariniz gerek güncel meselelere yaklaşiminiz gerek ise nasihatlariniz çok faydali oluyor  Allah razı olsun,ben sorduğum sorunun ne kadar ahmakça ne kadar batıl olduğunu anladim.Bu meselenin Allah-u Tealanin katında Rasulunun ve ümmetin neslinde kufur olmasına rağmen ben şüpheye düştüm, Allah Teala bağışlanma diliyorum. yardımcı olan abiler,kardeşler hakkınızı helal edin. inşallah ben bu sitede hakkı buldum emeği geçen ne kadar kişi,şahıs varsa Allah razı olsun az kelimelerle anlatmaya çalıştım wesselamun aleykum.