Tavhid

Gönderen Konu: ABDULLAH YOLCU HUSEYİN CİNİSLİ HAKKINDA NE DEDİ?  (Okunma sayısı 1538 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi İbn Teymiyye

• Administrator
  • Hero Member
  • Değerlendirme Puanı: +12/-0
ABDULLAH YOLCU HUSEYİN CİNİSLİ HAKKINDA NE DEDİ?

KAYNAK;
SELEFÎLİK-VEHHABÎLİK VE TÜRKİYE’DEKİ FAALİYETLERİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ TEMEL İSLAM BİLİMLERİ ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS TEZİ  (BEKİR ALTUN)

Alıntı

......Selef  akidesi (Vehhabîlik) benden önce girmemiştir Türkiye’ye. İlk ben bu müşerrefe nail oldum. Tek tük vardır belki; ama faaliyet yoktu. Faaliyet olarak ben canlandırdım, Medresesini kurdum talebeleri gönderdim Medine’ye, Pakistan’a. Ancak birçoğu geriye bozuk olarak döndü. Oradaki virüsleri aldılar ya tekfirci geldi ya mürcie geldi ya da kralcı geldi son dönemde. Bunlar benim talebemdiler; ancak ben onlardan beriyim.

Soru: Türkiye’de yetiştirdiğiniz öğrenciler kimlerdir?

İsim vermek istemiyorum; ancak Türkiye’de her kim Selefîlik ve davet adına bir şey yapıyorsa benden nemalanmıştır. İtiraf etsin ya da etmesin ben itiraf etmesini de istemiyorum; ancak hepsi benden nemalanmıştır. Benim sayacım ......) Ne kadar Selefî varsa benim söylediğimin tersini söylüyorsa o benim karşıt talebemdir. Ülfet Derneği, Kitap Sünnet Derneği, İlim Derneği gibi derneklerin hepsi benden türemiştir. Kaynaklarından hocalarına kadar hepsi benden nemalanmıştır.

Soru: Türkiye’de davet çalışmalarını yapanlar (Vehhabîler) arasında bir birlik var mıdır?

Maalesef aramızda birlik yoktur. Türkiye’de cehalet üst seviyededir. Bir kişi bir hadis okusa kendisini şeyhülislam zannediyor. Benim yanımda bir şeyler öğreniyor, yanına  iki adam  topluyor sonra kendini cemaat  lideri  ilan ediyor. Şeytanın  ters düş tanınırsın oyununa geliyorlar. Ben istesem şu an beni televizyonlar da gösterirler; ancak muhalefetle meşhur olmak şeytanın yoludur. Meşhur olmak, parmakla gösterilmek kendimden  iyilikle bahsedilmesi  için yıllarımı vermem gerekir. Türkiye’deki bütün Selefîler ki Selefîlik onlardan berîdir, bana bu yüzden karşıdırlar.  (SAYFA;156-157-158)

(.................)

Not: Abdullah Yolcu Ataşehir’deki Tevhid ve Sünnet derneğinden kendisine bazı konularda danışmak için ziyarete gelen birkaç talebesi için kralcı oldular yakınmasında bulunmuştur. Eyyüp benim Selef-i Salihîn dersime üç sene katılmıştır ancak kendisini Hüseyin Cinisli’ye kaptırmıştır. Karşıda Tevhid ve Sünnet Derneği’ni açtı. Hüseyin Cinisli 8 sene benim yanımda çalıştı. Erzurum’dan getirdim kendilerini. Geldiğinde hiçbir şey bilmiyordu, 8 sene sonra şeyhülislam oldu gitti. (SAYFA;159-160)
“Düşmanlarım bana ne yapabilir? Hapsedilmem halvet, sürgün edilmem hicret, öldürülmem şehadettir." Şeyhul İslam İbn Teymiyye (rahimehullah)

Çevrimiçi İbn Teymiyye

• Administrator
  • Hero Member
  • Değerlendirme Puanı: +12/-0
Ynt: ABDULLAH YOLCU HUSEYİN CİNİSLİ HAKKINDA NE DEDİ?
« Yanıtla #1 : 02.02.2019, 14:30 »
.
“Düşmanlarım bana ne yapabilir? Hapsedilmem halvet, sürgün edilmem hicret, öldürülmem şehadettir." Şeyhul İslam İbn Teymiyye (rahimehullah)