Tavhid

Gönderen Konu: YENİ KİMLİK VE TAĞUTUN KARAKOLLARINA GİTMEK  (Okunma sayısı 370 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mardin

• Newbie
  • *
  • Değerlendirme Puanı: +0/-0
selamun aleykum
öncelikle ben mehmet inş. tevhidi öğrenmeye başladım soracağım soruların bilgisini bulamadığımdan dolayı bilgi almak amaçlı soruyorum.

yeni kimlikleri çıkarmak için
Nüfus Cüzdanı
1 adet Biyometrik Fotoğraf (on beş yaşından büyükler için)
Kimlik Ücreti Ödeme Dekontu
bunları gerekli görüyorlar bu aşamalardan geçerken para yatırıyoruz aksi takdirde kimlik alamıyoruz kimlik kullanma hakkında yazınızı okudum ancak yeni kimlik ile ilgili bir yazınız bulunmamakta eğer para yatırma sorun olmazsa ikinci bir sorum daha olacak yeni kimliklerin üzerinde küçük yazı ile yazılmış egemenlik kayıtsız şartsız milletindir diyor üzerinde küfür sözü yazan bu kimliği taşımada sorun olurmu?
**
bir diğer sorum ise tağut un karakolları ile ilgili adamın çocuğu kaçırıldı çocuğunu bulmaya gücü yok karakollardan bulunması için yardım isteyebilirmi burda küfre girmesi söz konusu olurmu?

Çevrimiçi Tevhid Ehli

• Administrator
  • Hero Member
  • Değerlendirme Puanı: +49/-0
Ynt: YENİ KİMLİK VE TAĞUTUN KARAKOLLARINA GİTMEK
« Yanıtla #1 : 07 Kasım 2018, 02:01 »
Ve aleykum. Mehmet, tevhidi öğrenmeye başladım diyorsun yalnız gördüğüm kadarıyla yanlış yerden başlamışsın. Bu sorduğun meseleler tevhidi öğrenenlerin sorusu değildir. Günümüzde maalesef insanlar dini öğrenmeye kapıdan değil pencereden başlıyorlar. Halbuki insana öncelikle düşen vazife yaratılış gayesi olan kulluğun yani ibadetin manasını öğrenmek ve İslama giriş kapısı olan La ilahe illallah kelime-i tevhidinin manasını öğrenip amel etmektir. Ayrıca kişinin tağut, şirk, küfür, nifak, ilah, rabb, ibadet, din gibi kavramları da iyice kavraması gerekir ki neyi reddedip neyi kabul edeceğini bilsin. Bütün bunların yolu da ya ehil bir davetçinin dizinin dibinde terbiye görmekten veya böyle bir imkan yoksa en azından geçmişteki Rabbani alimlerin sahih menhece dayalı olarak yazdığı eserleri talim edip ezberlemekten geçer. Şu adreste verilen tavsiyeleri tutmanızı size nasihat ediyoruz. http://tavhid.org/tr/forum/index.php?topic=69.0 Bu tevhid ilmini, usulüne riayet ederek elde ettiğinizde bu sorduğunuz sorular ve benzeri bütün güncel meselelerin aydınlandığını göreceksiniz. Ama ilk önce sağlam bir tevhidi altyapıya sahip olmadan direk bu sorduğunuz türden meselelere dalarsanız asla hiçbir şeyi çözemezsiniz. Bugün maalesef birileri tevhidi demokrasi, oy, mahkeme, okul, askerlik vs şeyleri reddetmeye indirgemektedir. Öyle ki bugün davet bu güncel konular etrafında adeta kurulmuştur. Davetçiler de davete muhatap olanlar da sanki herkes dini biliyor, yaşıyor ve sadece bu sayılan meseleler eksikmiş gibi muamele ederek bunları kabul edince herşeyin yoluna gireceğini sanmaktadırlar. Halbuki tevhidi öğrenen birisi zaten bunları kendiliğinden reddeder. Birisi tevhidin kendisinin ne olduğunu bilmeden bu konuları reddetti diye İslama girmiş olmaz.

Bu girizgahtan sonra asıl meseleye gelecek olursak; yeni kimlik ile alakalı yazımız yoktur. Kimlik kullanma hakkındaki eski yazımızı da mecburiyet olmasa yazmazdık. Lakin yukarda vasfettiğimiz şekilde ilme kapıdan değil bacadan girmiş olan birileri imanla küfrün arasını ayırd edecek bir ilme sahip olmadıkları için canlarını sıkan her şeye küfür deyince bu tür yazıları yazmak zorunda kaldık. Şunu da biliyoruz ki kimliğe küfür diyenlerin asıl sıkıntısı böyle demeleri değildir, bilakis dinin asılları hakkındaki cehaletleridir. Yeni kimlik meselesi hakkındaki yaygaralar da böyledir. Şimdi birileri yeni kimliği mikroskobik incelemeye tabi tutmuşlar ve gözle görülmeyecek oranda küçük bir Hakimiyet milletindir yazısı görmüşler. Şimdi bundan dolayı bir insan nasıl ve neden kafir olacak bunun bir izahı var mı? Yani üstünde kocaman tağut resmi olan parayı veya bayrak olan, yerine göre haç olan, tağut devletlerin ismi yazan kimliği taşıyınca küfür olmuyor, hatta haram bile olmuyor lakin dikkatli bakınca bile değil, ancak büyüteçle görülebilen bir küfür sözünü ihtiva eden kimliği taşıyınca küfür oluyor, şimdi nasıl oluyor bu? Üstünde küfür sözü olan bir evrağı taşımak diye bir küfür çeşidi var mı? Küfür ancak Allahı ve Rasülünü inkar mahiyetinde olan bir inanç, söz veya fiille veyahut da böyle bir şeyi tasdik etmek suretiyle gerçekleşir. Bunda ise böyle bir şey sözkonusu değildir. Bir kimse takva babından veyahut da küfre olan nefretinden ötürü böyle bir şeyi taşımak istemezse taşımaz, onun bileceği bir şeydir lakin böyle her şeyi iman küfür meselesi haline getirmek saplantıdan kaynaklı bir tavırdır. Kimlikle alakalı para yatırmak hakkındaki sorunuz da böyledir. Düşünün ki kafirle ticaret yapıyoruz para veriyoruz sıkıntı olmuyor, tağuta elektrik faturası veriyoruz bir şey olmuyor, sıra kimlik için para yatırmaya gelince mi müşkilat doğuyor? Sonuçta bu da bir nevi ticaret gibidir hatta ticarettir. Neticede o evrak hazırlanırken belli bir masraf yapılıyor, devletin o masrafı talep etmesi normaldir.

Karakoldan yardım istemeye gelince; tağuttan ve elemanlarından yardım istemek tek başına küfür veya haram olan bir şey değildir. Lakin böyle bir şey yapıldığında işin mahkemeye, savcılığa vs intikal etmemesi için özen göstermek gerekir. Bu durumda tağuta muhakemeyle yüz yüze gelmeden sadece çocuğun bulunması için yardım etmekle yetinmeleri ihtimali ne kadardır bilmiyorum. Böyle bir durumla karşılaşan Müslümana Allah yardımcısı olsun diyorum, bu tür bir şey için kolluktan yardım talep etse bile bunu çok dikkatli bir şekilde, küfre şirke bulaşmadan yapması gerekir,  caiz bir şeklini bulamıyorsa da Allaha tevekkül eder, O kendi dinine yardım edenlere yardım edeceğini vadetmiştir. Eğer gündemde böyle bir vakıa yoksa, bu tarz meseleleri tartışmaya da gerek yoktur. İnsi ve cinni şeytanlar, insanların kulağına sürekli böyle binde bir olacak vakaları hatırlatarak onları saptırmaya ve küfre iman ismini vermeye zorlarlar. Siz tağuta muhakeme küfürdür dediğinizde hemen karşınıza bir insan şeytanı çıkar ya da cin şeytanı vesvese verir ve “Bu küfürse o zaman çocuğunu kaçırsalar ne yapacaksın” der ve kişiyi en hassas yerinden vurur. Zira para, menfaat vs için tağuta muhakemeye tenezzül etmeyecek birçok fert evlat gibi hassas bir konuda sapabilir. O yüzden gereksiz yere bu tür konuları açan kişilere fırsat vermemek gerekir. Selef alimleri, birisi kendilerine bir soru sorduğunda “bu olay yaşandı mı” derler, eğer yaşanmamış ise çoğu zaman bu tür farazi sorulara cevap vermezlerdi. Çünkü bu tarz şeyler insanın ayağının kayacağı yerlerdir.

Sorduğunuz meselelerin cevabı özetle böyledir. Dediğimiz gibi inşallah iman ve küfür arasındaki farkı bilecek şekilde ilim tahsil ettiğiniz zaman buna benzer meseleleri başkasına sormadan tesbit edebilme imkanına kavuşursunuz vesselam.

Çevrimdışı mardin

• Newbie
  • *
  • Değerlendirme Puanı: +0/-0
« Yanıtla #2 : 07 Kasım 2018, 15:54 »
Bana bu dediklerinizin anlamını biliyorum tam anlamı ile kavradınızmı diye sorarsanız tabikide kavramadım ama nedense günümüzde tevhidi anlatanlar sizler gibi değil anlatmadan önce sen mahkemeye gidemezsin sen karakola gidemezsin üstünde hac taşıyamıyorsun kimlikde yazan küfür sözünüde taşıyamazsın hiç birşeye imza atamazsın evli isen eşini boşa diyor adımımızı attığımız yerde küfür olabilir doğrudur ancak bunları anlatarak sadece insanları korkutuyorlar bütün suç anlatanın değil anlatan kişi bunları söyleyince dinleyeninde aklına şeytanlaşmış insanlar şüphe atıyor soru getiriyor bundan dolayı size sorma gereği duydum uslubunuz sert olsa da anlatımınız güzel. selamun aleykum

Çevrimiçi Tevhid Ehli

• Administrator
  • Hero Member
  • Değerlendirme Puanı: +49/-0
« Yanıtla #3 : 07 Kasım 2018, 19:55 »
Ve aleykum. Yukarda bahsettiğimiz gibi günümüzde davetin aşamalarında ve sıralamada çarpıklık sözkonusudur yoksa elbette ki tevhidi kavrayan birisi tağuta muhakeme olmayacaktır, bu manaya gelen sözleşme ve evraklara imza atmayacaktır, hanımı müşrikse boşayacaktır vs. Lakin bunları ancak tevhidi tam manasıyla idrak eden birisi sıkıntı çekmeden yerine getirir. Ama siz tutup da daha dinin aslını bilmeyen, İslama teslim olmamış, imanla küfür arasında git gel yaşayan kişilere aynı tarikatlara giriş şartları gibi bunları ezberletip şablon gibi dayatırsanız bu kimseler sebebini doğru dürüst anlamadıkları veya anlasalar da iman etmedikleri bu amelleri yerine getirmekte zorluk çekecekler, durumu idare edip münafıklık yapacaklar, çeşit çeşit fıkıhlar ve teviller uyduracaklar ve bu çalkantı öyle devam edip gidecektir. Çözüm, Allahın izniyle tıpkı Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’in yaptığı gibi köklü bir tevhid eğitiminden geçmektedir. 

Kimlikte bulunan küfür sözlerini veya sembollerini haçla vs ile kıyas etmelerine gelince; bu kıyaslama doğru değildir. Öncelikle boynuna haç takmanın ve diğer küfür şiarlarını giymenin küfür olup olmadığı alimler arasında ihtilaflı bir konudur, alimlerden bunlara mutlak anlamda küfür diyen kimse yoktur. Bazıları niyete ve bunların yaşanılan toplumda ihtiva ettiği manaya göre küfür hükmü vermişlerdir. Alimlerden birçoğu da haram demiştir. Herhalükarda caiz olmayan şey bunları tazim manasına gelecek şekilde yüksek yerlere asmak veya kişinin bunları benimsediği izlenimi verecek tarzda boynuna, yakasına vs asmasıdır. Bunları cepte taşımanın veya kullandığın kimlik, para vs gibi eşyanın üzerinde bulunmasının ise küfür veya haramla bir alakası yoktur. Çünkü bu durumda bunlara hürmet ve tazim sözkonusu değildir. Tıpkı resim gibi; resmi yükseğe asmak haram olur, cebinde veya başka hürmet olmayacak yerlerde bulundurmak ise haram olmaz.

Bizim bu hususlarda söyleyeceklerimiz bunlardır. Siz dediğimiz gibi sahih kaynaklardan tevhidi öğrenmeye başlayın ve bu hususta istikrarlı olun inşallah. Usluba vs takılmayın. Biz, tabiri caizse bu kadar cehaletten bağrımız yandığı için bazen meseleleri böyle yüksek tonda dile getiririz. Çünkü günümüzde bu meselelerin tabiri caizse artık suyu çıkmıştır, birilerinin artık buna dur demesi gerekmektedir. Görüşmek üzere vesselam.