Tavhid

Gönderen Konu: BİR KİMSEYE NASIL MÜSLÜMAN HÜKMÜ VERİLİR?  (Okunma sayısı 584 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yağmur damla

• Newbie
  • *
  • Değerlendirme Puanı: +0/-0
Allah'ın selamı müslümanlarin üzerine olsun...Sayfaya yeni katıldım eğer daha once açıklamamışsa kusuruma bakmayin. Daha once ziyaretçi iken inceledim ama vakif olamadim. Benim sorum : Darul Küfür de bir kimseye en bastan ne tarz sorular sorarak ve genel olarak hangi cevaplar üzerine müslüman hukmu veririz ? Bana sematik soru cevapli bir metin sunabilir misiniz ? Bu hem daha iyi kavramamiz hem de hüküm verirken unutmamak veya aliskanlik edinmek için iyi olabilir. Nitekim  bazen ne sordum ne sormadim unutabiliyorum ? Tekrar teşekkür ederim meşgul ettim.

Çevrimiçi İbn Teymiyye

• Administrator
  • Hero Member
  • Değerlendirme Puanı: +12/-0
Ynt: BİR KİMSEYE NASIL MÜSLÜMAN HÜKMÜ VERİLİR?
« Yanıtla #1 : 06.02.2019, 23:25 »
بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

Vealeykum. Allahu teala sayfamıza katılımınızı hayırlı ve bereketli kılsın amin. Günümüzde kafirlere davet yapıp onlara hüküm vermek ehliyet (ilim sahibi olmayı) gerektiren amellerdendir. Kişiler Müslüman olsa da her önüne gelen davetçi olamaz. Ehil olmayan kimselerin hüküm verme gibi dinde çok önemli meselelerde görüş beyan etmesi caiz değildir. Yerine göre öyle birisinin şehadetine de itibar edilmeyebilir. Kişi İslam’a nasıl girileceğini bilmese zaten öyle birisinin Müslümanlığından söz edilemez. Lakin kişinin İslam’a nasıl girdiğini bilmesi ile başkalarını İslam’a davet yapması ve onlar hakkında delillere dayanarak hüküm vermesi aynı şey değildir. Yine bir Müslümanın imana zıt şeyleri bilmesi ve onlardan sakınıp dinini koruyabilmesi ayrı şey küfür işleyen Müslümanı çok açık meseleler haricinde küfre nispet edip tekfir etmesi aynı şey değildir. O yüzden İslam toplumunda şeri hükümleri Müslüman fertler kendi başlarına uygulayamaz ancak devletin yetkili ehliyet sahibi fetva makamındaki kadıları kişiye son hükmü ve o hükümden dolayı tatbik edilmesi gereken şeri cezayı verir ve gereğini uygular. Sonuçta kafir olan birisine hüküm vermek demek onu şirkten tövbeye davet etmek demektir. Kişiye tövbe teklifini de her önüne gelen yapamayacağı gibi her kişinin şahitliği mutlaka kabul edilmesi gerekir diye de bir şart yoktur. Eskiden daveti rabbani alimler yapardı günümüzde ise şeri siyaseti ve ilmi gerektiren davet ayağa düşmüş her tevhidi bildiğini zan eden cahiller hadleri olmadığı halde davet yapar oldular. Biz şimdiye kadar cahillerin daveti ile Müslüman olana pek rastlamadık.

Günümüz cahilleri biraz kitap karıştırmış ve geçmişte Müslümanların nasıl amel ettiklerini araştırıp incelemiş olsaydılar İslam devletinde İslam hükmünü de küfür hükmünü de müftü ya da kadıların verdiğini çok rahatlıkla öğrenirdiler. Hatta günümüzde bile diyanet tarafından bu gelenek devam ettirilmekte ve sözde Müslüman olmaya gelen yabancılar diyanetin müftüsüne götürülmektedir. Her ne kadar zamanımızda İslam devleti olmasa kadı ve müftülerde olmasa en azından kadı ya da müftülerin fetvalarını aktarabilecek ehliyete sahip ilim talebeleri vardır ve onların etrafında oluşmuş tanıdığımız yada tanımadığımız İslam cemaatleri mevcuttur. Avamdan olan fertler davetide o davete muhatap olan kimselere verilecek hükmüde de Müslümanlar içinden en ehil olana aktarmakla mükelleftirler.

Bu hatırlatmalardan sonra sorunuz sizin acınızdan gereksiz bir soru olarak karşımızda durmaktadır. Ehliyet sahibi olmadığınıza göre size düşen kendi mükellef olduğunuz amellere yoğunlaşmak kendinizi ilgilendirmeyen amelleri ise ehline havale etmek olmalıdır. Zaten soruyu bize yönelttiğinize göre davette ve hüküm vermede ehliyet sahibi olmadığınızda ortaya çıkmış oldu. Bu vesile ile bizde bu gibi soruların cevabını arayan herkese nasihatte bulunmuş olduk inşa Allah. Davette sistematik bir şema ya da sözleşme gibi maddeler aramanız ise başlı başına batıl bir düşüncedir. Hiç kimsenin tekelinde değildir kişilerin İslam’a girmesi için özel usuller belirlemek ve bu usulü insanlara dayatmak. Kişilere verilecek İslam hükmünü de küfür hükmünü de belirleyen alemlerin rabbi Allah subhanehu ve teâlâ’dır . Ehliyet sahibi kimseler yeni usuller uydurmaz bilakis şeriatta sınırları çizilmiş hükmü Müslüman olmak isteyen kimseye tatbik eder. İslam’a girmek isteyen kimseye illa şu soru sorulacak aksi halde olmaz diye kati bir nass yoktur. Muhatapta aranan asıl belli olmakla beraber bu aslı kişiden almak için kişiden kişiye muamele değişebilir. İslam’a girmek isteyen kimse ehliyet sahibi kimsenin huzurunda İslam’a nasıl girdiğini nasıl şirkten tövbe ettiğini açıklar ehliyet sahibi kimsede şüphelendiği bir mesele varsa onunla alakalı soru sorar ve aldığı cevaba göre kişiye hükmü olumlu ya da olumsuz verir. Ehliyet sahibi muhatabı dinlediğinde onun verdiği cevapları kendisinde var olan ilme yani dinin aslına götürür ve muhatabın yapmış olduğu açıklamaların karşılığını dinin aslında arar. Aynı şeyi taklit eden cahil hükümde kolay kolay isabet edemez.

Müslüman olmak isteyen kişilerde aranması gereken asıl nedir?Bu sorunun cevabını vereceğim adreste bulup okuyabilirsiniz. Anlamadığınız bir yer varsa tekrar sorarsınız.

DARU'L İSLAM VE DARU'L KÜFÜR DİYARLARINDA YAŞAYAN HALKLARIN HÜKMÜ

Müslüman olmak isteyen kimselerde aranan aslın ne olduğunu bilmeyen kimseler acil olarak aşağıdaki adreste yapmış olduğumuz hangi kitapları okumaları gerekir tavsiyesini yerine getirmelidirler.

TEVHİDİ ÖĞRENMEYE YENİ BAŞLAYANLARA BAZI UYARI VE TAVSİYELER

“Düşmanlarım bana ne yapabilir? Hapsedilmem halvet, sürgün edilmem hicret, öldürülmem şehadettir." Şeyhul İslam İbn Teymiyye (rahimehullah)

Çevrimiçi İbn Teymiyye

• Administrator
  • Hero Member
  • Değerlendirme Puanı: +12/-0
Ynt: BİR KİMSEYE NASIL MÜSLÜMAN HÜKMÜ VERİLİR?
« Yanıtla #2 : 09.02.2019, 02:17 »
Bismillah. Bu konuya devam edeceğim inşaAllah...
“Düşmanlarım bana ne yapabilir? Hapsedilmem halvet, sürgün edilmem hicret, öldürülmem şehadettir." Şeyhul İslam İbn Teymiyye (rahimehullah)