Tavhid

Gönderen Konu: Telefon,internet,bilgisayar kullanımı  (Okunma sayısı 505 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ismailyucedag

• Newbie
  • *
  • Değerlendirme Puanı: +0/-0
Telefon,internet,bilgisayar kullanımı
« : 06.02.2019, 14:29 »
Es selamu aleykum,telefon hattı, internet ve bilgisayar kullanımı ile ilgili bir sorum olacaktı.Öğrendiğim kadarıyla ister taahhutsuz ister taahhütlü kullanılacak internet ve telefon hattı için sözleşme imzalanıyormuş taahhut vermeden imzalanan bu sözleşmelerin hükmü nedir, burada bakılacak illet nedir?Bilgisayarımda önceden kurmuş olduğum küfür içerikli bir işletim sistemi var bunu kaldırtıp yerine ücretsiz küfür sözleşmesi içermeyen bir sistem kurdurmak istiyorum kuracak kişiye bunu nasıl tembihlemeliyim onun benim adıma yapacağı hatadan sorumlu olmamak adına Bu ve benzeri konuları fıkhetmek için bilgi verebilir misiniz?

Çevrimiçi İbn Teymiyye

• Administrator
  • Hero Member
  • Değerlendirme Puanı: +12/-0
Ynt: Telefon,internet,bilgisayar kullanımı
« Yanıtla #1 : 06.02.2019, 19:00 »
Vealeykum. Bismillah. Aramızda çok mesafe yok. Bu gibi sorularının cevabını ilim için sefere çıkarak öğrenebilirsin.Hassas konuları burada açarsak bir baktın bütün birikimimizi kaybettik. Bizim davetimiz bütün rasullerin ortak daveti ile alakalıdır ve rasuller kavimlerini davet ederken tek tek meseleleri ele alıp çözümler üretmedi. Mekkede kimse Allah rasulüne gidip günümüzde tartışılan meseleleri sormadı. Onlar iman edip şirkten ve ehlinden beri oldular. Kelimeyi tevhidi duyar duymaz manasını anladılar ve amellerinde bunun gereğini yaptılar. Günümüzde ise insanlar ilk söze ben tevhidi biliyorum diye başlarlar sonra bizzat tevhid hakkında şüphe sorusu ile sözlerini bitirirler. Hatta tevhidi biliyorum iddiasında bulunan kimseye o bildiğin tevhidi anlatabilirmisin diye sorduğumuzda öyle kala kaldığına çok şahit olduk. Her zaman belirtiyoruz şeytan boş durmuyor ve kanın damarlarda dolaştığı gibi dolaşıp insanlar hidayet bulmasın var olandan yetinsin diye vesvese verip duruyor. İnsanlar sanıyorki şeytan onlara gelip selemun aleykum ben şeytanım sizi saptırmaya geldim ne diyorsunuz diyecek.

Sahte ilahların hükümlerine tabi olmayı talep eden bütün sözleşmelerden uzak durmak tevhidin gereğidir. Bunlardan sakınmayan kimse müslüman olamaz. Kişi bilgisayar yada diğer şeyleri kullanmak istiyorsa bunun fıkhını güvendiği kimselerin yanına gidip öğrenmekle mükelleftir. Günümüzde bu meseleye bizden başka özen gösteren kimseler çok azdır. Ben türkiyede bizden başka bu gibi işlerin fıkhını bilen ve sakınan kimseyi tanımıyorum. Bu meseleleri burada gündeme getirmek müslümanların  maslahatı açısından doğru değildir. Ayrıca burada yazmayla çizmeyle ne din öğrenilir nede çeşitli amellere çözüm üretilir. Sizin sorduğunuz taahhutsuz taahhütlü kulanılacak internetten kastınız nedir çokta anlamadık. Sorunuzdan bağımsız olarak şunu diyebilirim. Sözleşmelerde illa kabul tuşu yada imza şart olursa sözleşme bağlar olmazsa sözleşme bağlamaz diye bir kural yoktur. Araştırmanız gereken şey sözleşmeye tabimisiniz değilmisiniz ve bu akit batılmıdır hakmıdır içerisinde haram yada küfür size dayatılıyormu yoksa dayatılmıyormu mesele budur. Araştırma konusunda ihlaslı olursanız Allahu teala size gerçekleri gösterir lakin samimi değilseniz küfür sözleşmesi gözünüzede girse göremez görmek istemezsiniz. Bizim yaptığımız araştırmalara göre kişinin kendi adına sözleşmesiz internet alması diye bir şey söz konusu değil. Bazı özel firmalar internet dağıtımı yapmaktadır yanlız onların verdiği cihazların çoğunda sözleşme tespit ettik. Bundanmı bahsediyorsunuz bilemiyorum. Bu gün internet diye bir sorunun olduğunu sanmıyorum çözümü çok dolayısı ile alangirli şeyleri araştırmaya gerek yok. Bilgisayarı nasıl kullanmanız gerektiği ile alakalıda tek sıkıntı işletim sistemi değildir ve nasıl kullanılacağı ile alakalı fıkhı sakınmak isteyen herkesin gelip bizzat bizden alması gerekmektedir. Daha önce size telefon numarası vermiştim lakin telefonu aramak yerine buraya yazmanız doğru değil. Şimdilik size ancak bu kadar yardımcı olabildik. Size tavsiyem bir an önce bu gibi gündemleri terk edip dinin en önemli meselelerine yoğunlaşın ve daha önce yapmış olduğumuz tavsiyeleri tutun.
“Düşmanlarım bana ne yapabilir? Hapsedilmem halvet, sürgün edilmem hicret, öldürülmem şehadettir." Şeyhul İslam İbn Teymiyye (rahimehullah)