Tavhid

Gönderen Konu: MUHYİDDİN İBNU ARABİ'Yİ TEKFİR ETMEYEN ALİMLER VAR MI?  (Okunma sayısı 1073 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ahmet ufuk

• Newbie
  • *
  • Değerlendirme Puanı: +0/-0
Merhaba daha önce size bi kac soru sormustum ve faydalı cevaplar almıştım şimdi bi kaç soru daha sormak istıyorum ibni arabi ile ilgılı yazınızı okudugum icin

ibni kesir ibni arabıyı ovmusmudur?ona hatalı dıyen kendısı hatalıdır gıbı sozlerle?

Alımlerın sultanı denen iz Abdilselam ibni arabıyı ovmuşmudur?onun zamanındamı yasamıstır?

boyle bır kafır hakkında nasıl bunları soyleyebılırler? ibn iz Abdulselamın akıdesı nasıldır cehmı oldugunu işittım.kitaplarında iman ve sıfatlar konusunlarında cehmin yolunu tutttugunu duydum dogrumu?

Çevrimiçi İbn Teymiyye

• Administrator
  • Hero Member
  • Değerlendirme Puanı: +12/-0
Bismillah. Bu soruyu çok musait olmadığımızdan dolayı cevaplayamadık. En kısa zamanda inşaAllah cevaplarız. Tekfir usulünü bildikten sonra buna benzer meseleleri takıntı yapmaya gerek yoktur. İbn Arabiyi tekfir edenler tekfir etme illetini, tekfir etmeyenlerde niçin tekfir etmediklerini açıkca beyan etmişlerdir. İki tarafta haşa herşeyin Allah olduğunu iddia edenin tekfirinde duraksamış değildir. Tekfir edenler küfrü nisbet ederek şahsı muayyen olarak tekfir etmiş etmeyenlerde o şahıstan küfrü red ederek tekfir etmemiştir. Bu gibi meselelerde şüpheye ancak akidede yolunu şaşırmış kimseler düşer. İbn Kesir ve İzzeddin ibn Abdusselam gibi (Allahu teala her iki imama rahmet etsin) alimlere nisbet edilen görüşleri bu şekilde değilde bizzat kim nerede ne şekilde rivayet ediyorsa o şekliyle nakletseydin daha iyi etmiş olurdun. İbn kesir İbn Arabiyi tekfir etmiş mi etmemiş mi onu tartışıyoruzda gözden kaçırdığımız bir şey var oda o zamanın İslam devleti avamı ve alimiyle İbn Arabiyi şamda evliya olarak toprağa vermiş onu yıllar sonra tekfir eden İbn Teymiyye rahimehullah ise zindana konmuştur. O gün bu kafirin cenazesinde bırak avamdan olan kimseleri alimlerin, amirlerin ve müftülerin sayısını sen düşün. Biz ise hem alimlerin şahitliği ile hem de kitaplarında bulunan açık küfürlerden dolayı İbn Arabiyi muayyen olarak tekfir ediyor ve onu tekfir etmeyen alimlerin getirdikleri tevilleri hem tutarlı bulmuyor hemde itibar etmiyoruz. Lakin bununla birlikte akidede çelişkiye düşmüyor bizi yalanladılar diye o alimleride tekfir etmiyoruz. Onları Allah'a havale ediyoruz.
“Düşmanlarım bana ne yapabilir? Hapsedilmem halvet, sürgün edilmem hicret, öldürülmem şehadettir." Şeyhul İslam İbn Teymiyye (rahimehullah)